Pierwszy polski znaczek pocztowy, Całości pocztowe

Całości filatelistyczne, pocztowe to kompletna koperta, list składany, kartka ze znaczkiem, stemplem pocztowym, niekiedy z nalepkami, stemplami pomocniczymi, tranzytowymi, docelowymi, stemplami lub adnotacjami cenzury, kontroli celnej.
Całość pocztowa jest przedmiotem kolekcjonowania w odrębnym dziale filatelistyki tzw. historia poczty.  Związek z tym działem wymaga znajomości czasu i miejsca wydania (stosowania) całości pocztowej. Całości filatelistyczne, pocztowe są dokumentami historycznymi, które potwierdzają czasem ważne zdarzenia z przeszłości.
Katalog znaczków polskich nie wiele mówi i niewiele pokazuje o tym odrębnym dziale filatelistyki, jakim jest kolekcjonowanie całości filatelistycznych. A w szczególności, gdy mówimy o pierwszym polskim znaczku pocztowym o tzw. polskiej jedynce, czyli polskim znaczku nr 1.
Pierwszy polski znaczek na całości filatelistycznej to najbardziej poszukiwane znaczki pocztowe, wartościowe i stare znaczki pocztowe.
Cenne polskie znaczki pocztowe jako całości filatelistyczne to najbardziej poszukiwane znaczki pocztowe, czyli jest to znaczek skasowany, na kompletnej kopercie czy obwolucie, z czytelnym stemplem nadawczym i odbiorczym. W dodatku zawsze może się trafić do tego jakiś stempel lub sposób unieważnienia inny niż zwyczajowy.
Najdroższe polskie znaczki pocztowe to wśród nich całości filatelistyczne pierwszego polskiego znaczka. Świadczą o tym aukcje krajowe i zagraniczne. Te historyczna i te bieżące. Te organizowane przez sprzedaż bezpośrednią przez portale aukcyjne wielkich grup kapitałowych czy też tych krajowych.

Awers listu 80 - Piaski (142)

Awers listu 80 - Piaski (142)

1860 Koperta listu z miejscowości Piaski do Warszawy opłaconego pierwszym polskim znaczkiem za 10 kop. w kolorach błękitu pruskiego i różowym o jasnych odcieniach.
Znaczek unieważniono polskim kasownikiem numerowym 80 – Piaski. W prawym górnym narożniku liniowy stempel nadawczy PIASKI, obok ręcznie wpisana data 16/10. Na odwrocie okrągły warszawski datownik odbiorczy z dnia 18/10 oraz mały prostokątny godzinnik [3/P]. Ładnie zachowana pieczęć lakowa.
Adresatem jest prof. Romuald Pląskowski*. Słynny wśród starszych filatelistów, bo zachował w całości swoją korespondencję i od niego pochodzi szereg słynnych unikatów Królestwa Polskiego.
Koperta listu ma rozdartą górną klapę przy otwieraniu, poza tym zachowała się w ładnym stanie. Sam znaczek zachował się w pięknym stanie. Ma intensywne żywe barwy i jest czysto i czytelnie skasowany. Bardzo ładnie centrowany druk, z widocznymi uszkodzeniami lewej ramki – raczej z pierwszej fazy charakterystycznych uszkodzeń znaczków pierwszej kolumny arkusza.
Nowa gwarancja i opis ekspert PZF L.Schmutz.

* Romuald Pląskowski (ur. 7 lutego 1821 w Czarnem, zm. 24 czerwca 1896 w Warszawie) – polski lekarz psychiatra. Od 1864 profesor na Uniwersytecie Warszawskim, autor podręcznika psychiatrii wydanego w dwóch częściach w latach 1868 (część ogólna) – 1884 (część szczegółowa).
Od 1866 członek Rady Lekarskiej Królestwa Polskiego, działał jako referent administracyjno-lekarski i sądowo-lekarski.
Od 1854 członek czynny Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego, w 1888 wybrany na członka honorowego Towarzystwa.
Żonaty z Leokadią Czaplicką, mieli córkę. Pochowany jest w rodzinnym grobie na cmentarzu w Skępem. W swoim testamencie zapisał bibliotekę Towarzystwu Lekarskiemu Warszawskiemu, a z odsetek z ustanowionych przez niego dwóch legat po 2000 rubli wypłacano stypendia za prace w dziedzinie psychiatrii.

Rewers listu 80 - Piaski (142)

Rewers listu 80 - Piaski (142)

Znaczek 80 - Piaski (142)

Znaczek 80 - Piaski (142)
80 - Piaski (142) 1ab miejscownik nadawczy z koperty listu do Warszawy, pkt.3B
80 - Piaski (142) 1ab miejscownik nadawczy z koperty listu do Warszawy, pkt.3B
80 - Piaski (142) 1ab gwarancja z opisem Lesław Schmutz PZF z koperty listu do Warszawy, pkt.3B
80 - Piaski (142) 1ab gwarancja z opisem Lesław Schmutz PZF z koperty listu do Warszawy, pkt.3B
80 - Piaski (142) 1ab datownik i godzinnik odbiorczy z koperty listu do Warszawy, pkt.3B
80 - Piaski (142) 1ab datownik i godzinnik odbiorczy z koperty listu do Warszawy, pkt.3B
80 - Piaski (142) 1ab pieczęć lakowa z koperty listu do Warszawy, pkt.3B
80 - Piaski (142) 1ab pieczęć lakowa z koperty listu do Warszawy, pkt.3B
Wstecz