Pierwszy polski znaczek pocztowy, Całości pocztowe
Całości filatelistyczne, pocztowe to kompletna koperta, list składany, kartka ze znaczkiem, stemplem pocztowym, niekiedy z nalepkami, stemplami pomocniczymi, tranzytowymi, docelowymi, stemplami lub adnotacjami cenzury, kontroli celnej.
Całość pocztowa jest przedmiotem kolekcjonowania w odrębnym dziale filatelistyki tzw. historia poczty. Związek z tym działem wymaga znajomości czasu i miejsca wydania (stosowania) całości pocztowej. Całości filatelistyczne, pocztowe są dokumentami historycznymi, które potwierdzają czasem ważne zdarzenia z przeszłości.
Katalog znaczków polskich nie wiele mówi i niewiele pokazuje o tym odrębnym dziale filatelistyki, jakim jest kolekcjonowanie całości filatelistycznych. A w szczególności, gdy mówimy o pierwszym polskim znaczku pocztowym o tzw. polskiej jedynce, czyli polskim znaczku nr 1.
Pierwszy polski znaczek na całości filatelistycznej to najbardziej poszukiwane znaczki pocztowe, wartościowe i stare znaczki pocztowe.
Cenne polskie znaczki pocztowe jako całości filatelistyczne to najbardziej poszukiwane znaczki pocztowe, czyli jest to znaczek skasowany, na kompletnej kopercie czy obwolucie, z czytelnym stemplem nadawczym i odbiorczym. W dodatku zawsze może się trafić do tego jakiś stempel lub sposób unieważnienia inny niż zwyczajowy.
Najdroższe polskie znaczki pocztowe to wśród nich całości filatelistyczne pierwszego polskiego znaczka. Świadczą o tym aukcje krajowe i zagraniczne. Te historyczna i te bieżące. Te organizowane przez sprzedaż bezpośrednią przez portale aukcyjne wielkich grup kapitałowych czy też tych krajowych.
Awers listu 65 - Łuków (268)
1860. Pierwszy polski znaczek pocztowy, Polska Jedynka, wprowadzony do obiegu 01.01.1860 roku w Królestwie Polskim. Znaczek za 10 kop. w kolorach niebieskim i karminowym o odcieniach ciemnych, co odpowiada odmianie 1b, wg katalogu PZP Fischer tom I.
Znaczek unieważniono polskim kasownikiem numerowym Łuków z cyfrą 65 w czterech okręgach w ekspedycji pocztowej na rozwidleniu traktów z Siedlec do Białej i Żelechowa, na obwolucie fantastycznie zachowanego kompletnego listu, pisanego 03 kwietnia 1860 roku, na prywatnej papeterii, z Łukowa do Warszawy w wysokim 8 stopniu w dziesięciostopniowej skali wartości M.A.Bojanowicza.
Na awersie po prawej okrągły jednoobrączkowy polskojęzyczny miejscownik nadawczy ŁUKÓW typu IIIA z ręcznie wpisaną datą 4/4, na dole odręczna adnotacja franco o całkowitym opłaceniu listu przez nadawcę, spotykana na wczesnych listach z jedynką i w okresie przedznaczkowym.
Na rewersie obwoluty datownik odbiorczy Warszawy typu IIIC z datą 7/4 i duży godzinnik 9/R stosowany do późnej jesieni 1860 roku.
Znaczek jest starannie wydrukowany bez większych błędów żadnej z klisz.
Czerwona klisza ze spiłowanym na dole trzecim rzędem kropek to odmiana, typ kliszy dla druku barwy czerwonej, błąd BN niekatalogowany, różna ilość rzędów kropek od typowego czerwonego tła trzech na górze i trzech na dole, wg str.9 Przegląd Filatelistyczny 1/2005 Maciej Miszczak (przedruk z poprawkami i uzupełnieniami).
Wewnątrz listu adnotacja o udzieleniu odpowiedzi w dniu 30.4.1860 roku.
Zarówno list jak i sam znaczek zachowały się w przepięknym stanie, znaczek ma żywe barwy, regularną perforację i jest bardzo dobrze centrowany.
Walor pochodzi ze słynnej kolekcji Włodzimierza Rachmanowa, jego sygnatura w prawym dolnym rogu awersu obwoluty.
Autentyczny pod każdym względem, prawidłowe ofrankowanie. Bardzo rzadki stempel. Świeży i doskonały stan (z atestu).
Fotoatest ekspert AIEP Krzysztof Ceremuga.
Tekst wspólny z aukcji LXXII F&B