Pierwszy polski znaczek pocztowy, Znaczki kasowane

Cenne polskie znaczki, a w śród nich najważniejszy polski znaczek, bo to pierwszy polski znaczek kolekcjonowany jest również, jako kasowany, kasowany na wycinku z listu i niekasowany, tzw. czysty.
Znaczek kasowany to pojęcie potwierdzające unieważnianie znaku opłaty pocztowej nie koniecznie musi być wykonane przez użycie stempla, choć tak jest najczęściej. Kolekcjonerska wartość znaczka zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od estetyki i czytelności kasowania.
Znaczek kasowany, o ile oczywiście nie jest uszkodzony ma wyraźny czytelny stempel, który umożliwia zidentyfikowanie i odczytanie nazwy miejscowości, to stare, najbardziej poszukiwane, najdroższe, najbardziej wartościowe, te pierwsze w historii znaczki.
To oczywiście pierwszy polski znaczek pocztowy wprowadzony do obiegu 01 stycznia 1860 roku.
Zdarza się, że niektóre z tych znaczków są warte więcej bo są kasowane. Pierwszy polski znaczek pocztowy unieważniony obowiązującymi wtedy kasownikami i to tymi najrzadszymi to najbardziej poszukiwane znaczki pocztowe, to stare znaczki pocztowe, to cenne znaczki pocztowe i najdroższe znaczki pocztowe.

Znaczek 3 - Nowy Dwór (57)

Znaczek 3 - Nowy Dwór (57)

1860-1865. Pierwszy polski znaczek pocztowy nr 1, Polska Jedynka, wprowadzony do obiegu 01.01.1860 roku w Królestwie Polskim.
Znaczek w kolorach niebieskim i różowym o odcieniach jasnych, co odpowiada odmianie 1a, wg katalogu PZP Fischer tom I.
Znaczek unieważniono stemplem numerowym Warszawa z cyfrą 3 w czterech współśrodkowych okręgach stopniu rzadkości kasownika według M.A.Bojanowicza 4 punkty w dziesięciostopniowej skali.
Znaczek ma dobrą prezencję i zachował się w dobrym stanie, centrowanie wzajemne klisz dobre, czerwona klisza delikatnie przesunięta do góry i w prawo. Takie samo przesunięcie klisz w stosunku do perforacji. Posiada usterkę obu klisz w postaci odkształconego dolnego lewego rogu.
Klisza niebieska ma uszkodzenia, które mogą wskazywać na końcową fazę błędu katalogowanego B2, poz.61 arkusza, pęknięta lewa ramka i jej niedodruk z charakterystycznym szpiczastym zakończeniem lewego dolnego narożnika, wg rys.13 str.63 Filatelista 2/2010 Zbigniew Mikulski:
-pęknięcie i załamanie wewnętrznej lewej ramki na dole nad nominałem na wysokości liter ZA w polskim napisie,
-poprzerywane na całej długości obie lewe ramki, często na całej długości lewego boku, razem zlane lub rozwarstwione,
-załamanie i niedodruk obu lewych narożników, widoczny w szczególności w lewym dolnym, ze szpiczastym zakończeniem, kliszy niebieskiej.
Klisza niebieska ma jeszcze jeden błąd niekatalogowany brak lewej linii pierścienia korony.
Klisza czerwona często lewostronnie rozmazana i bardziej wysycona lub niewyraźna jakby niedodrukowana, ale odbita bez większych uszkodzeń, oraz ma bardzo charakterystyczne uszkodzenie dla tego błędu, bardzo widoczne, w zaawansowanym stadium, polegające na załamaniu dolnego lewego narożnika i wygięciu na zewnątrz poza kliszę niebieską.
Błąd zilustrowano w katalogu Fischer tom I jako błąd B2, ale opisano, jako - uszkodzenie obydwu lewych narożników. Występuje ono także na kilku innych pozycjach z lewej strony arkusza i każde powinno być katalogowane oddzielnie z podaniem pozycji arkusza.
Znaczek ma bardzo czytelny kasownik numerowy, co jest jego największą wartością, oprócz błędu z poz. 61. Ma jeszcze w dolnej części widoczny, odciśnięty, zewnętrzny okrąg kasownika drugiego. Prawdopodobnie pochodzi z listu, co najmniej, dwułutowego z pionową parką, co w całościach pocztowych jest niezwykle rzadkie.
Tak nisko postawiona gwarancja Lesława Schmutza świadczy o doskonałym stanie niniejszego waloru.

Gwarancja eksperta PZF Lesław Schmutz.

Rewers listu 3 - Nowy Dwór (57)

Rewers listu 3 - Nowy Dwór (57)
3 - Nowy Dwór (57) sygnatura NN z znaczka, błąd B2, poz.61, pkt.4B
3 - Nowy Dwór (57) sygnatura NN z znaczka, błąd B2, poz.61, pkt.4B
3 - Nowy Dwór (57) gwarancja (L.Schmutz) z rewersu znaczka, błąd B2, poz.61, pkt.4B
3 - Nowy Dwór (57) gwarancja (L.Schmutz) z rewersu znaczka, błąd B2, poz.61, pkt.4B
3 - Nowy Dwór (57) awers znaczka-k.n. z opisem, błąd B2, poz.61, pkt.4B
3 - Nowy Dwór (57) awers znaczka-k.n. z opisem, błąd B2, poz.61, pkt.4B
Wstecz