Pierwszy polski znaczek pocztowy, Znaczki kasowane

Cenne polskie znaczki, a w śród nich najważniejszy polski znaczek, bo to pierwszy polski znaczek kolekcjonowany jest również, jako kasowany, kasowany na wycinku z listu i niekasowany, tzw. czysty.
Znaczek kasowany to pojęcie potwierdzające unieważnianie znaku opłaty pocztowej nie koniecznie musi być wykonane przez użycie stempla, choć tak jest najczęściej. Kolekcjonerska wartość znaczka zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od estetyki i czytelności kasowania.
Znaczek kasowany, o ile oczywiście nie jest uszkodzony ma wyraźny czytelny stempel, który umożliwia zidentyfikowanie i odczytanie nazwy miejscowości, to stare, najbardziej poszukiwane, najdroższe, najbardziej wartościowe, te pierwsze w historii znaczki.
To oczywiście pierwszy polski znaczek pocztowy wprowadzony do obiegu 01 stycznia 1860 roku.
Zdarza się, że niektóre z tych znaczków są warte więcej bo są kasowane. Pierwszy polski znaczek pocztowy unieważniony obowiązującymi wtedy kasownikami i to tymi najrzadszymi to najbardziej poszukiwane znaczki pocztowe, to stare znaczki pocztowe, to cenne znaczki pocztowe i najdroższe znaczki pocztowe.

Znaczek 102 - Zwierzyniec (59)

Znaczek 102 - Zwierzyniec (59)

1860-1865. Pierwszy polski znaczek pocztowy nr 1, Polska Jedynka, wprowadzony do obiegu 01.01.1860 roku w Królestwie Polskim.
Znaczek za 10 kop. w kolorach zielonkawoniebieskim i karminowo różowym o odcieniach jasnych, co odpowiada odmianie 1a, wg katalogu PZP Fischer tom I.
Znaczek unieważniono stemplem numerowym Zwierzyniec cyfrą 102 w czterech okręgach, w stopniu rzadkości kasownika według M.A.Bojanowicza 2 punkty w dziesięciostopniowej skali.
Znaczek z pierwszej pozycji w arkuszu gdzie klisza niebieska ma uszkodzone trzy liczby 10, cztery narożniki i lewą wewnętrzną ramkę, a klisza czerwona obwódkę herbu oraz spiłowane górne trzy i dolną trzecią linię kropek, wg artykułu, rys. od 1 do 10b, str. od 2 do 5, Przegląd Filatelistyczny nr 6 z 2005 roku, Zbigniew Mikulski.
Klisza czerwona ma:
-spiłowane prawie całe trzy rzędy kropek na górze znaczka,
-oraz część trzeciego rzędu kropek na dole
-uszkodzoną, pękniętą i załamaną, czerwoną obwódkę wokół herbu nad literą O w KOP polskiego napisu.
Klisza niebieska ma:
-uszkodzone prawe górne naroże, powstałe prawdopodobnie od mocowania bolcem drukującej matrycy do drewnianego podłoża, podobnie jak lewe naroże znaczka z pozycji 51,
-oraz oba lewe narożniki, w dolnym wewnętrzna ramka potrzaskana nad nominałem, powodując jego deformację oraz ubytek zewnętrznej ramki na dole, a w górnym całkowity zanik wewnętrznej ramki i nominału,
-dolny prawy narożnik ze znacznym niedodrukiem.

Znaczek najprawdopodobniej pochodzi z 6 lub 7 nakładu, o czym wskazuje brak lewej dolnej zewnętrznej ramki i stan uszkodzenia prawego dolnego narożnika.  Ładny stan, bardzo widoczne i identyfikowalne błędy i usterki, można by posługiwać się w tym wypadku określając go, jako odmiana Polskiej Jedynki.

Gwarancja eksperta PZF Eugeniusz Krawczyk.

Rewers listu 102 - Zwierzyniec (59)

Rewers listu 102 - Zwierzyniec (59)
102 - Zwierzyniec (59) sygnatura Eugeniusz Krawczyk z znaczka, poz.1, pkt.2B
102 - Zwierzyniec (59) sygnatura Eugeniusz Krawczyk z znaczka, poz.1, pkt.2B
102 - Zwierzyniec (59) awers znaczka-k.cz. z opisem, poz.1, pkt.2B
102 - Zwierzyniec (59) awers znaczka-k.cz. z opisem, poz.1, pkt.2B
Wstecz