Pierwszy polski znaczek pocztowy, Znaczki kasowane

Cenne polskie znaczki, a w śród nich najważniejszy polski znaczek, bo to pierwszy polski znaczek kolekcjonowany jest również, jako kasowany, kasowany na wycinku z listu i niekasowany, tzw. czysty.
Znaczek kasowany to pojęcie potwierdzające unieważnianie znaku opłaty pocztowej nie koniecznie musi być wykonane przez użycie stempla, choć tak jest najczęściej. Kolekcjonerska wartość znaczka zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od estetyki i czytelności kasowania.
Znaczek kasowany, o ile oczywiście nie jest uszkodzony ma wyraźny czytelny stempel, który umożliwia zidentyfikowanie i odczytanie nazwy miejscowości, to stare, najbardziej poszukiwane, najdroższe, najbardziej wartościowe, te pierwsze w historii znaczki.
To oczywiście pierwszy polski znaczek pocztowy wprowadzony do obiegu 01 stycznia 1860 roku.
Zdarza się, że niektóre z tych znaczków są warte więcej bo są kasowane. Pierwszy polski znaczek pocztowy unieważniony obowiązującymi wtedy kasownikami i to tymi najrzadszymi to najbardziej poszukiwane znaczki pocztowe, to stare znaczki pocztowe, to cenne znaczki pocztowe i najdroższe znaczki pocztowe.

Znaczek 110 - Iwanisk (251)

Znaczek 110 - Iwanisk (251)

1860. Pierwszy polski kasowany znaczek pocztowy nr 1, Polska Jedynka, wprowadzony do obiegu 01.01.1860 roku w Królestwie Polskim.
Znaczek za 10 kop. w kolorach zielonkawoniebieskim i jasnoróżowo karminowym o odcieniach jasnych na cienkim papierze z prześwitującym rysunkiem, co odpowiada odmianie 1acu, wg katalogu Fischera tom. I.
Znaczek unieważniono polskim kasownikiem numerowym Iwanisk z cyfrą 110 w czterech okręgach, w małej ekspedycji na bocznym trakcie z Opatowa do Stopnicy.
To unikalny kasownik o najwyższym 10 stopniu wartości w dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza.
Czteroobrączkowy kasownik z cyframi 110, o wysokości 7,0 mm w środku,  jest wyższa odmiana kasownika Iwanisk.  
Znaczek ma niewielką usterkę druku w postaci niedodruku górnej prawej 10-tki.
Po lewej stronie widoczna odbitka warszawskiego kasownika odbiorczego.
Ma niewielkie naddarcie na lewym brzegu miedzy trzecim, a czwartym ząbkiem, brak ząbka na dole i kilka mało widocznych cieńszych miejsc, poza tym zachował się w ładnym stanie.
Widoczne na odwrocie smugi to ślady gumowania.
Znane są dwa listy z Iwanisk ex. dr Leopold Kozakiewicz i ex. Mirosław Artur Bojanowicz, a przedtem Agaton Fabergé.

Fotoatest ekspert PZF Lesław Schmutz.

Rewers listu 110 - Iwanisk (251)

Rewers listu 110 - Iwanisk (251)
110 - Iwanisk (251) 1acu atest znaczka, niedodruk prawej górnej 10, pkt.10B
110 - Iwanisk (251) 1acu atest znaczka, niedodruk prawej górnej 10, pkt.10B
Wstecz