Pierwszy polski znaczek pocztowy, Znaczki kasowane

Cenne polskie znaczki, a w śród nich najważniejszy polski znaczek, bo to pierwszy polski znaczek kolekcjonowany jest również, jako kasowany, kasowany na wycinku z listu i niekasowany, tzw. czysty.
Znaczek kasowany to pojęcie potwierdzające unieważnianie znaku opłaty pocztowej nie koniecznie musi być wykonane przez użycie stempla, choć tak jest najczęściej. Kolekcjonerska wartość znaczka zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od estetyki i czytelności kasowania.
Znaczek kasowany, o ile oczywiście nie jest uszkodzony ma wyraźny czytelny stempel, który umożliwia zidentyfikowanie i odczytanie nazwy miejscowości, to stare, najbardziej poszukiwane, najdroższe, najbardziej wartościowe, te pierwsze w historii znaczki.
To oczywiście pierwszy polski znaczek pocztowy wprowadzony do obiegu 01 stycznia 1860 roku.
Zdarza się, że niektóre z tych znaczków są warte więcej bo są kasowane. Pierwszy polski znaczek pocztowy unieważniony obowiązującymi wtedy kasownikami i to tymi najrzadszymi to najbardziej poszukiwane znaczki pocztowe, to stare znaczki pocztowe, to cenne znaczki pocztowe i najdroższe znaczki pocztowe.

Znaczek 16 - kasownik ambulansowy (291)

Znaczek 16 - kasownik ambulansowy (291)

1862-1863. Pierwszy polski kasowany znaczek nr 1, Polska Jedynka, wprowadzony do obiegu 01.01.1860 roku w Królestwie Polskim.
Znaczek w kolorach niebieskim i karminowym o odcieniach ciemnych, co odpowiada odmianie 1b wg katalogu PZP Fischer tom I.
Znaczek unieważniony stemplem z cyfrą 16 w sześciokątnym, punktowym heksagonie, rosyjskiego kasownika ambulansowego.
Znaczek posiada dodatkowo ostemplowanie pieczęcią firmą firmy Segal & Sohne z Wierzbołowa, tak więc list z tym znaczkiem musiał być nadany w ambulansie pocztowym w czasie postoju w Kibartach.
Na awersie klisza niebieska, a szczególnie jej lewa strona poszarpana i spękana, to znaczek z poz.21 arkusza, to błąd katalogowany B6 wg katalogu PZP Fischer tom I:
-złamane i zniekształcone dolne lewe naroże oraz popękane zewnętrzne ramki,  
-zniekształcona, rozwarstwiona wewnętrzna ramka, powyżej początku polskiego napisu ZA ŁÓT, aż do środkowej części fałd płaszcza heraldycznego, a na końcu rozwarstwienia pęknięta,
-u góry w lewym narożu charakterystyczne pęknięcie pionowe ramki, wewnętrznej, sięgające cyfry 1 w nominale i przechodzące w pękniecie obu górnych ramek,
-przerwane u dołu, po środku, obie ramki i uszkodzona litera T, to pęknięcie kliszy jest początkiem błędu z poz.31 arkusza.
Klisza czerwona ma błąd niekatalogowany, trzy rzędy kropek - góra i dwa dół, odmiana, typ kliszy dla druku barwy czerwonej, różna ilość rzędów kropek od typowego czerwonego tła trzech na górze i trzech na dole, wg str.9 Przegląd Filatelistyczny 1/2005 Maciej Miszczak (przedruk z poprawkami i uzupełnieniami).
Na rewersie, slad po i pozostałości po podlepce.
Numery kasowników ambulansowych 12, 13, 14, 15 i 16 używane były na linii Drogi Żelaznej Północno-Zachodniej, stąd na odcinku Wierzbołów - Kowno, mogły zostać użyte na polskim znaczku numer jeden.
Dotąd znane są nieliczne listy ze znaczkami unieważnionymi kasownikami 12, 14, 15 lub 16, znaczka na liście z kasownikiem 13 do tej pory nie zidentyfikowano. Natomiast wszystkie pięć występują luzem, w tym i 13-tka, ale to grupa najrzadszych kasowników Królestwa Polskiego.
Bardzo ciekawe błędy, dobry stan zachowania i rzadkie ostemplowanie.

Rewers listu 16 - kasownik ambulansowy (291)

Rewers listu 16 - kasownik ambulansowy (291)
Wstecz