Pierwszy polski znaczek pocztowy, Znaczki kasowane

Cenne polskie znaczki, a w śród nich najważniejszy polski znaczek, bo to pierwszy polski znaczek kolekcjonowany jest również, jako kasowany, kasowany na wycinku z listu i niekasowany, tzw. czysty.
Znaczek kasowany to pojęcie potwierdzające unieważnianie znaku opłaty pocztowej nie koniecznie musi być wykonane przez użycie stempla, choć tak jest najczęściej. Kolekcjonerska wartość znaczka zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od estetyki i czytelności kasowania.
Znaczek kasowany, o ile oczywiście nie jest uszkodzony ma wyraźny czytelny stempel, który umożliwia zidentyfikowanie i odczytanie nazwy miejscowości, to stare, najbardziej poszukiwane, najdroższe, najbardziej wartościowe, te pierwsze w historii znaczki.
To oczywiście pierwszy polski znaczek pocztowy wprowadzony do obiegu 01 stycznia 1860 roku.
Zdarza się, że niektóre z tych znaczków są warte więcej bo są kasowane. Pierwszy polski znaczek pocztowy unieważniony obowiązującymi wtedy kasownikami i to tymi najrzadszymi to najbardziej poszukiwane znaczki pocztowe, to stare znaczki pocztowe, to cenne znaczki pocztowe i najdroższe znaczki pocztowe.

Znaczek 1 - Warszawa (66)

Znaczek 1 - Warszawa (66)

1864-1865. Pierwszy polski znaczek pocztowy nr 1, Polska Jedynka, wprowadzony do obiegu 01.01.1860 roku w Królestwie Polskim.
Znaczek w kolorach błękitu pruskiego i karminowo różowym o odcieniach jasnych, co odpowiada odmianie 1ab, wg katalogu PZP Fischer tom I.
Znaczek unieważniono stemplem numerowym Warszawa z cyfrą 1 z prostą stopką w sześciu kwadratach stopniu rzadkości kasownika według M.A.Bojanowicza 1 punkt w dziesięciostopniowej skali.
Na awersie znaczek bardzo czytelnie i wyraźnie unieważniono, o pięknej prezencji, najrzadszym warszawskim kasownikiem numerowym 1, cyfra z prostą stopką w sześciu kwadratach o wymiarach zewnętrzny kwadrat 23x23 mm, a wewnętrzny 6x6mm.
M.A.Bojanowicz w swojej monografii określił rzadkość listów z tak skasowanym znaczkiem na RR znane i zidentyfikowane dwa takie listy, a parkę tak skasowaną na liście, na U jajko unikat nie zidentyfikowano.   
Jako kasownik zastępczy spotyka się go sporadycznie w tym samym okresie, co kasownik z ozdobną stopką cyfry 1 w sześciu kwadratach, czyli od października 1864 roku do przełomu lat 1864/65.
Znaczek ma żywe kolory, stan jest bez zarzutu, ma nie najlepiej centrowany obraz w odniesieniu do ząbkowania i lewostronnie nieznacznie krótsze ząbkowanie. Ma czysty i czytelny najważniejszy element, kasownik.
Na rewersie ołówkowy zapis numeru lot na aukcji w Corinphila kolekcji Mirosława Artura Bojanowicza z 1999 roku.

Fotoatest firmowy Find & Buy Robert Puchała i Wspólnicy.

Rewers listu 1 - Warszawa (66)

Rewers listu 1 - Warszawa (66)
Wstecz