Pierwszy polski znaczek pocztowy, Znaczki niekasowane

Cenne polskie znaczki, a w śród nich najważniejszy polski znaczek, bo to pierwszy polski znaczek kolekcjonowany jest również, jako kasowany, kasowany na wycinku z listu i niekasowany, tzw. czysty.

Znaczki czyste, niekasowane są rzeczywiście wyżej cenione niż stemplowane, choć nie jest to regułą. O ich cenności świadczą cechy przetrwania w sposób nienaruszony upływem czasu, który w różny sposób wpływa na stan zachowania waloru. Stare znaczki pocztowe czyste to najdroższe znaczki, a wśród nich króluje najdroższy pierwszy polski znaczek pocztowy w blokach, z marginesami, po kilka sztuk z arkusza. Historycznie rzecz biorąc, informacja o obrocie takim walorem ma częstotliwość, średnią, raz na pół wieku, chociaż wiedza pisana jest dość powszechna i w środowisku zainteresowanym znana.
Katalog znaczków polskich PZP Fischer tom I, cenne znaczki pocztowe z okresu Królestwa Polskiego, wartościuje ceną oscylujące od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych, a najdroższe polskie znaczki czyste z tego okresu wartościuje cena aukcyjną.

Znaczek czysty - (6)

Znaczek czysty - (6)

1860. Pierwszy polski znaczek pocztowy nr 1, Polska Jedynka, wprowadzony do obiegu 01.01.1860 roku w Królestwie Polskim.
Znaczek niekasowany za 10 kop. w kolorach niebieskim i karminowym o odcieniach ciemnych, co odpowiada odmianie 1b, wg katalogu PZP Fischer tom I.
Klisza niebieska drukowana znaczną ilością farby co spowodowało, że litery rosyjskiego napisu w niebieskim owalu i cyfry nominałów w narożnikach wydaja się cieńsze i mniejsze od normalnych.
Klisza czerwona lekko podniesiona do góry, bez ubytków i błędów.
Na rewersie oryginalne gumowanie, z typową prążkowaną gumą w kolorze brązowym, nakładaną ręcznie pędzlem, widoczna na całej powierzchni z kilkoma ubytkami na górnym ząbkowaniu i w części środkowej po zdjętej podlepce.
Z starą gwarancją, z lewej strony, nieznacznie podniesioną do góry Lesława Schmutza oraz sygnaturą własnościową Mirosława Artura Bojanowicza.
Znaczek ma pełną i poprawna perforację i wzajemne centrowanie klisz jak i w stosunku do perforacji dość dobre.

Fotoatest firmowy Find&Buy Robert Puchała.

ZNACZEK Fischer 1b w kolorach niebieskim i karminowym o ciemnych odcieniach
Stopień rzadkości nie określono w dziesięciopunktowej skali M.A.Bojanowicza
Klisza niebieska bez większych wad i niedodruków
Klisza czerwona po trzy rzędy kropek - góra i dół, przesunięcie kliszy czerwonej do góry i w prawo
Perforacja prawidłowa
Centrowanie prawidłowe
Ząbkowanie prawidłowe
Uszkodzenia ubytki gumy po podlepce i nieznaczny jej ubytek na górnych ząbkach
Pochodzenie z kolekcji Mirosława Artura Bojanowicza
Atest firmowy F&B i Wspólnicy nr 31/2009 z 18.10.2009 roku
Ocena znaczek bez wad
Gwarancja Lesław Schmutz
Sygnatura Mirosław Artur Bojanowicz
Nakład brak informacji
Rodzaj papieru brak informacji
Pozycja arkusza nieznana

Rewers listu czysty - (6)

Rewers listu czysty - (6)
czysty - (6) 1b atest firmowy znaczka
czysty - (6) 1b atest firmowy znaczka
Wstecz