Pierwszy polski znaczek pocztowy, Znaczki niekasowane

Cenne polskie znaczki, a w śród nich najważniejszy polski znaczek, bo to pierwszy polski znaczek kolekcjonowany jest również, jako kasowany, kasowany na wycinku z listu i niekasowany, tzw. czysty.

Znaczki czyste, niekasowane są rzeczywiście wyżej cenione niż stemplowane, choć nie jest to regułą. O ich cenności świadczą cechy przetrwania w sposób nienaruszony upływem czasu, który w różny sposób wpływa na stan zachowania waloru. Stare znaczki pocztowe czyste to najdroższe znaczki, a wśród nich króluje najdroższy pierwszy polski znaczek pocztowy w blokach, z marginesami, po kilka sztuk z arkusza. Historycznie rzecz biorąc, informacja o obrocie takim walorem ma częstotliwość, średnią, raz na pół wieku, chociaż wiedza pisana jest dość powszechna i w środowisku zainteresowanym znana.
Katalog znaczków polskich PZP Fischer tom I, cenne znaczki pocztowe z okresu Królestwa Polskiego, wartościuje ceną oscylujące od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych, a najdroższe polskie znaczki czyste z tego okresu wartościuje cena aukcyjną.

Znaczek czysty - (58)

Znaczek czysty - (58)

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop. w kolorach niebieskim i karminoworóżowym o jasnym odcieniu i klarownym druku; nie posiada większych usterek rysunku; zachował oryginalne gumowanie na prawie całej powierzchni, miejscami guma jest zmatowiała i lekko wchłonięta w papier; na górze mały zaciek kleju i ślad po podlepce; poza dwoma złamanymi ząbkami ładna perforacja z czterema niewyciętymi otworami po lewej, kolorowy fotoatest Krawczyk.

ZNACZEK Fischer 1a w kolorach niebieskim i karminowym o jasnych odcieniach
Stopień rzadkości nie określono w dziesięciopunktowej skali M.A.Bojanowicza
Klisza niebieska bez większych wad i niedodruków
Klisza czerwona trzy rzędy kropek - góra i dwa dół, przesunięcie kliszy czerwonej do góry i w prawo
Perforacja przesunięcie perforacji w prawo
Centrowanie prawidłowe
Ząbkowanie brak prawego i lewego, górnego narożnego ząbka, lewy dolny złamany
Uszkodzenia ubytki gumy po podlepce
Pochodzenie nieznane
Atest Eugeniusz Krawczyk nr 32/2002 z 15.08.2002 roku
Ocena znaczek można uznać za dobry
Gwarancja brak
Sygnatura brak
Nakład brak informacji
Rodzaj papieru brak informacji
Pozycja arkusza nieznana

Rewers listu czysty - (58)

Rewers listu czysty - (58)
czysty - (58) atest znaczka
czysty - (58) atest znaczka
Wstecz