Pierwszy polski znaczek pocztowy, Znaczki niekasowane

Cenne polskie znaczki, a w śród nich najważniejszy polski znaczek, bo to pierwszy polski znaczek kolekcjonowany jest również, jako kasowany, kasowany na wycinku z listu i niekasowany, tzw. czysty.

Znaczki czyste, niekasowane są rzeczywiście wyżej cenione niż stemplowane, choć nie jest to regułą. O ich cenności świadczą cechy przetrwania w sposób nienaruszony upływem czasu, który w różny sposób wpływa na stan zachowania waloru. Stare znaczki pocztowe czyste to najdroższe znaczki, a wśród nich króluje najdroższy pierwszy polski znaczek pocztowy w blokach, z marginesami, po kilka sztuk z arkusza. Historycznie rzecz biorąc, informacja o obrocie takim walorem ma częstotliwość, średnią, raz na pół wieku, chociaż wiedza pisana jest dość powszechna i w środowisku zainteresowanym znana.
Katalog znaczków polskich PZP Fischer tom I, cenne znaczki pocztowe z okresu Królestwa Polskiego, wartościuje ceną oscylujące od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych, a najdroższe polskie znaczki czyste z tego okresu wartościuje cena aukcyjną.

Znaczek czysty - (254)

Znaczek czysty - (254)

1860. Pierwszy polski niekasowany znaczek pocztowy nr 1, Polska Jedynka, wprowadzony do obiegu 01.01.1860 roku w Królestwie Polskim.
Znaczek w kolorach niebieskim i karminowym o odcieniach ciemnych, co odpowiada odmianie 1b, wg katalogu PZP Fischer tom I.
Klisza niebieska tzw. POTRZASKANA KLISZA z kilkoma błędami katalogowanymi i niekatalogowanymi to charakterystyczna pozycja 31 arkusza:
- mocno zdeformowana lewa ramka poprzez rozwarstwienia na wysokości początku polskiego napisu i powyżej rozety to błąd BN niekatalogowany
- skośne pęknięcie niebieskiego owalu najlepiej widoczne pod koroną, pod twardym znakiem i za literą A rosyjskiego napisu ЗА ЛОТЪ oraz pęknięcie korony po prawej to charakterystyczne cechy błędu katalogowanego B10
- pęknięcia dolnej ramki to cechy błędu katalogowanego B11.
Skośne pęknięcia przechodziły także na sąsiednie znaczki, ale ten z pozycji 31 jest najbardziej potrzaskanym znaczkiem w całym arkuszu.
Zachował ładne żywe barwy, poza małą prześwitką widoczną na odwrocie jest w bardzo dobrym stanie.          
Ważny walor w eksponacie wystawowym polskiej jedynki, pochodzi ze słynnej kolekcji Włodzimierza Rachmanowa i posiada jego sygnaturę na odwrocie.
Fotoatest ekspert A.I.E.P. Krzysztof Ceremuga.

Rewers listu czysty - (254)

Rewers listu czysty - (254)
czysty - (254) 1b sygnatura Włodzimierz Rachmanow z znaczka, błąd BN, B10, B11, poz.31
czysty - (254) 1b sygnatura Włodzimierz Rachmanow z znaczka, błąd BN, B10, B11, poz.31
czysty - (254) 1b atest znaczka, błąd BN, B10, B11, poz.31
czysty - (254) 1b atest znaczka, błąd BN, B10, B11, poz.31
czysty - (254) 1b awers znaczka-k.n.+cz. z opisem błąd BN, B10, B11, poz.31
czysty - (254) 1b awers znaczka-k.n.+cz. z opisem błąd BN, B10, B11, poz.31
Wstecz